Jeziora w okolicy

Jeziora

w okolicy

Piękne jeziora znajdujące się w pobliżu naszych domków zapewnią Państwu wytchnienie w upalne dni.

jezioro sejwyJezioro Sejwy

Jezioro Sejwy jest położone wśród średnio wysokich brzegów częściowo zalesionych w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie. Zachodni kraniec zbiornika jest niski i zabagniony. Jezioro jest zasilane wodami dwudziestosiedmiokilometrowej rzeczki Sejwy (dopływ Czarnej Hańczy). Z południowego brzegu jeziora wypływa rzeka Marycha, którą płynie do Czarnej Hańczy. Zbiornik ma kształt zbliżony do prostokąta. Blisko południowego brzegu, niemal w połowie jego długości, znajduje się zarośnięta wysepka. Tu można zauważyć pozostałości jakiejś budowli. Możliwe, że stał tu kiedyś dwór. Nieco dalej na zachód wystaje druga, o wiele mniejsza wysepka. Od strony wsi Wojtokiemie z wody wystaje duży głaz. Pierwsze wzmianki o jeziorze Sejwy pochodzą z 1530 roku. Wody jeziora Sejwy dostarczały niegdyś, czterokilometrowym wodociągiem, wody do parowozów na stacji kolejowej w Trakiszkach. Zwana była z rosyjska wodokaczką. Jezioro należy do Gospodarstwa Rybackiego Polskiego Związku Wędkarskiego w Suwałkach. Zezwolenia można kupić, między innymi, w Puńsku na poczcie.

 

jezioro szelmentJezioro Szelment Wielki

Szelment Wielki (Szelment, lit. Didysis Šelmentas) – jezioro położone w północno-wchodniej Polsce, na Pojezierzu Suwalskim, w woj. podlaskie, powiat suwalski, gmina Jeleniewo (na północny wschód od Suwałk). Ma silnie rozwiniętą linię brzegową długości 19,1 km. W północnej części łączy się krótkim przesmykiem rzeki Szelmentki z Jeziorem Szelment Mały.

Jezioro Szelment Wielki jest akwenem typu mezotroficznego, o średniej żyzności. Wody jeziora są zaliczane do pierwszej klasy czystości. Jezioro rozciąga się kilkanaście km od Suwałk i razem z jeziorem Szelment mały tworzy rynnę o długości 14kilometrów. Sam Szelment wielki ma powierzchnię 356ha, długość jeziora to 6,4km a maksymalna głębokość 45m, średnia głębokość to aż18m.

Jezioro zajmuje głęboką polodowcową rynnę, linia brzegowa urozmaicona licznymi zatokami, półwyspami oraz wąwozami. Brzegi jeziora są strome, okraszone ogromnymi kamieniami, lecz w wielu miejscach dostępne, dno jeziora jest mocno opadające sięgając aż do maksymalnej głębokości 45m.

Z głębokich jarów morenowej wysoczyzny spływa kilka strumieni, po zachodniej stronie jeziora biegnie droga do miejscowości Becejły, z której można oglądać wspaniale rozciągające się widoki Suwalskiego parku krajobrazowego. Jezioro z racji swojego położenia objęte jest strefą ciszy, więc wolno pływać łódką z silnikiem, ale tylko elektrycznym.

Po wschodniej stronie jeziora wznosi się góra jesionowa, na której to od nie dawna zrobiony jest stok narciarski z wyciągiem orczykowym, doskonale jest też zorganizowana baza narciarska z miejscami hotelowymi, restauracją wypożyczalnią sprzętu i parkingiem mogącym w pełni zadowolić potrzeby całego ośrodka. To tyle, jeśli chodzi o charakterystykę i położenie tego akwenu.